Vrasësi i Gjurishiq dyshohet të ketë pasur ndihmë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vrasësi i ulqinakut Momçillo  Gjurishiq (69) kishte  ndihmës në kryerjen e aktit, kurse arma e përdorur ishte e pajisur me silenciator . Kjo u tha për “Vijesti” jozyrtarisht nga Drejtoria e Policisë, duke theksuar se ata po kërkojnë një ekzekutues i cili, gjoja, nuk ka lënë gjurmë të mjaftueshme. Gjurishiq u vra dy ditë më parë në tavernën e  Auto-Motos, të cilën e kishte marrë me qira.  Dyshohet se, disa minuta para se të vritej, Gjurishiq shoqëroi mysafirin e fundit nga kafeneja dhe qëndroi vetëm. Pak para orës 6 pasdite, një burrë hyri në lokal dhe urdhëroi një pije, dhe kur Đurišić u kthye për t’i shërbyer, ai e gjuajti njënë pjesën e pasme të kokës. Pas vrasjes, ai u largua në drejtim të një objekti aty pranë, ku hodhi xhaketën dhe armën. Një burim nga hetimi tha se një person tjetër hyri në lokal me vrasësin dhe u ul me të në tavolinë. Në dyshemenë e kafenesë, kishte një filxhan kafe dhe një gotë raki dhe, gjoja, një kuti fishekësh të një marke dhe kalibri të markës së panjohur. Trupi i tij i pajetë u gjet në lokal pak më pak se një orë më vonë.  Hetuesit kanë analizuar video nga kamerat e pikës së karburantit aty afër si  dhe nga objekte të tjera në atë zonë. Gjoja, në regjistrime mund të shihet si ekzekutuesi ashtu edhe drejtimi më të cilin është larguar.. Drejtoria  e Policisë i tha “Vijestit”  se plagët me armë ishin të dukshme në trupin e pajetë të Gjurishiq, por  nuk specifikuan me sa plumba ishte qëlluar.  Prokurorja e lartë Tatjana Begoviq urdhëroi ekspertizë të të gjitha gjurmëve dhe  autopsinë e cila do të përcaktojë kohën e saktë të vdekjes.

Share.