Tërmet i fuqishëm në Shqipëri. Lëkundjet ndjehen edhe në Ulqin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një tërmet i fuqishëm ka rënë sotnë mesditë dhe forca e lëkundjeve ka qenë  mjaft e madhe.

Sipas të dhënave të publikuara tërmeti është i magnitudës 5.2 ballë Rihter, një shifër kjo mjaft e lartë për mesataren e tërmeteve që kanë goditur Shqipërinë kohët e fundit. Në kryeqytet është ndjerë dukshëm seria e lëkundjeve e cila ka zgjatur për disa sekonda.

Paraprakisht nuk raportohet nga autoritetet për persona të plagosur apo dëme të shkaktuara.Epiqendra e lëkundjeve sipas Institutit të Gjeoshkencave ka qenë Gjiri i Lalzit në Durrës.

 

Share.