Pas 43 viteve ,sot pritet të kthehet drejtësia në vend – VIDEO

43 vite me radhë Gjiri i Valdanosit ,perla e Ulqinit ,u muar në mënyrë të padrejtë nga pronarët dhe u shfrytëzua për rekreacione ushtarake,pushimore nën hije të ullinjve. Kjo pronë ka shumë vite që nuk shfrytëzohet me as për rekreacion duke i lënë të gjitha në mëshirën e vet. Kjo drejtësii ka zgjatur por lotët e derdhura me vite, sot do të pikojnë nga gëzimi, edhe pse zemra do të dhemb edhe shumë gjatë duke parë gjendjen në të cilën gjendet ullishta e Valdanosit. Dhe gjendjen më së miri mund ta shihni në video e realizuar nga ekipi i TV Teuta !  
 

Ulqin: Vrasësi qëlloi Gjurishiq në pjesën e pasme të kokës dhe..

Një person i kërkuar nga policia e Malit të Zi hyri në kafenenë e Momçilo Gjurishiq (69) dje pasdite për  pije dhe kur i Gjurishiq  mori për t'i sjellë porosin, personi u ngriti dhe e qëlloi atë në pjesën e pasme të kokës, dhe më pas iku . Kamerat e vendosura në disa objekte në Ulqin filmuan personin duke hyrë në kafene.Sipas  informatave të pa konfirmuara , vrasësi hyri në lokal kur Gjurishiq ishte vetëm.Nga  burimi thohet se policia gjeti një armë dhe një xhaketë jo shumë larg lokalit ku u vra Gjurishiq.69-vjeçari  u vra në tavernën e Shoqatës Automoto,i cili ishte qiramarrës.Trupi i tij i pajetë u gjet dje rreth orës 18:30 pasdite.Ai dyshohet se është vrarë të paktën rreth  orës 17:00. Nga Policija u tha se janë duke u vertëtuar shkaqet e ngjarjes.

Jacoviq : “Parking Servisi” punon me ligjshmëri, starton çmimore e re sezonale

Nga data 1 qershor “Parkin Servisi” ka startuar me çmimore të re të shërbimeve për parking. Në zonën I  prej 0,40 tani çmimi i një orë parkimi kushton 0,60 euro, ndërsa në zonën II nga 0,30 sa ishte tarifa dimërore, rritet për 10 cent. Ndërsa çmimet për biletat preferenciale ,apo mujore për qytetarët e Ulqinit për një muaj në zonën I rriten nga 8 në 10 euro, ndërsa në zonën  II nga 6 në 8 euro,tha për televizionin Teuta drejtori i këtij shërbimi-  Aleksandër Jacoviq. Këtë vit risi e “Parking Servisit” do të jetë hapja e vend parkingjeve të posaçme, sinjalizimi horizontal ,dhe vertikal sidomos për motoçikleta të cilët gjatë sezonit veror janë në rritje dhe sjellin probleme në shfrytëzimin e parkimeve dhe automjeteve. Drejtori Jacoviq shprehet se kanë situatë financiare të qëndrueshme  në gjysmën e parë të vitit, duke u përshtatur situatës aktuale ata kanë arritur të bëjnë  reduktime të investimeve ,punësimeve ,duke mos ju mbetur borxh punëtorëve obligimet për pagat mujore.   Në Kuvendin Komunal në seancën e fundit para këshilltareve janë gjetur tri pika të rendit të ditës, ku njëra është aprovuar dhe bëhet fjalë për Propozim vendimin për dhënien e pëlqimit në programin e  punës dhe Planin financiar të SHPK “Parking Servis” e cila u votua unanimisht. Sipas Vendimit për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për themelimin e Shoqërisë me Përgjegjësi të Kufizuar (SHPK)të cilët përmbajnë përveç të tjerave edhe nenin i cili parasheh që si kapital jo monetar i ndërmarrjes të përfshihen edhe vend parkimet e posaçëm të cilët udhëhiqen nga Parking Servisi ,dhe sipas vendimit të kuvendit këto lokacione janë pronë e Komunës së Ulqinit. Përveç të tjerave  aty përfshihen edhe dy lokacione të, të Mirave Detare ,ku ky  shërbim  me anë të një amendamenti ka fituar pëlqimin pozitiv për anulimin e shpalljes publike nga të Mirat Detare. Jacoviq u shpreh se me këtë akt është bërë decentralizimi i qetë i pushtetit .Ai tha se dezinformata pompoze të Lëvizjes Qytetare URA mund të kenë një tjetër prapaskenë. H.Nelaj

FORCA : Sulmi i paligjshëm politik i shumicës së re në Ulqin në Radio-Televizionin Ulqin

Rendi i ditës i mbledhjes së tretë të Seancës së Parë të Rregullt të Kuvendit të Komunës së Ulqinit është paralajmërim i një goditjeje tjetër politike në  organet e qeverisjes lokale dhe shërbimet e saj. E paparë në praktikën parlamentare deri më tani, në ballinën e rendit të ditës së propozuar, janë pikat për shkarkimin e organeve udhëheqëse të ndërmarrjeve publike dhe institucioneve të themeluara nga Komuna e Ulqinit. Në mesin e këtyre pikave gjendet edhe propozimi për shkarkimin e Këshillit të Radio-Televizionit Ulqin. Duke mos u konsideruar aspak dëmin që do të bëhet me vendime të këtilla për të cilin besojmë se do të merret prokuroria, kjo shumicë tregon injorancë elementare të një ligji tjetër në Ligjin për Mediat Elektronike të Malit të Zi, si dhe mosnjohjen e parimeve themelore të informimit publik. Informojmë publikun që nuk ka parakushte ligjore për shkarkimin e Këshillit të Radio-Televizionit Ulqin, i cili i kryen rregullisht obligimet e veta sipas ligjit, për dallim nga Komuna e cila përveç shkeljeve ligjore, as nuk kujdeset për këtë institucion, punonjësit e saj dhe për qytetarët. Duke qenë se kjo është një shkelje serioze e ligjit dhe parimeve të pavarësisë së medias, sot për këto rrethana kemi informuar: - Agjencinë për Mediat Elektronike të Malit të Zi - Ministrinë e Administratës Publike, të Shoqërisë Digjitale dhe Medias - Kryetarin e Parlamentit të Malit të Zi - Zyrën e OSBE-së në Mal të Zi - Ambasadoren e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Mal të Zi - Ambasadën e SHBA në Podgoricë - Ambasadën e Republikës së Gjermanisë në Mal të Zi - Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar në Mal të Zi - Sindikatën e  Mediave të  Malit të Zi I bëjmë thirrje të gjithë këshilltarëve të Kuvendit të Komunës së Ulqinit që ta heqin këtë pikë nga rendi i ditës dhe të ndalin vetëshkatërrimin e vetëqeverisjes lokale dhe institucioneve të saj. dr Ilir Çapuni

Është zdhukur ish-shefi i policisë së Ulqinit, Rudolf Elezoviq

  Marina Elezoviq nga Ulqini raportoi  për zhdukjen e burrit të saj Rudolf Dofi Elezović, ish-shefi  të policisë së Ulqinit Çdo gjurmë e Elezoviq  humbet më 27 maj. "Telefoni i tij ishte i fikur ndërsa gruaja e tij nuk ka komunikuar me të që nga ajo kohë," tha bashkëbiseduesi  nga hetimi. Elezovic shërbeu si shef i policisë së Ulqinit për pothuajse gjashtë vjet, deri në vitin 2014, kur u zëvendësua nga Sead Gjozoviq. Më parë, ai gjithashtu ka punuar për disa vjet në pozicione menaxheriale në OB Ulqin.

M’bahet Turneu nderkombëtar në Tae kwon do në Ulqin

Në sallën sportive të shkollës fillore Marshall Tito në Ulqin , po organizohet për të dytën vit rradhazi turneu nderkombëtar në Tae kwon do ,në këtë turnament janë paqitur rredh 450 garues , nga 5 shtetet e rajonit.

Garat do zhvillohen në katër kategori , për fëmij , kadet , junior dhe senior. Turnamenti zhvillohet në dy disciplina , të dyluftimit dhe ate të formave. Nga klubi i tae kwon do Ulqini konkurojnë rreth 50 garues.

“Merimanga” në aksion nga dita e martë

Prej ditës së martë në  rrugët e Ulqinit është e pranishëm automjeti i specializuar i njohur si “merimanga”. Kapllan Muça  zëvendësi i kryeshefit të Policisë Komunale  deklaroi për Televizionin Teuta se ky mjet do të intervenojë në bazë të ligjit të komunikacionit i cili është në fuqi, pra do të largojë nga hapësirat publike, parkingjet dhe trotuaret automjetet e parkuara në mënyrë të parregullt.   “Çdo qytetar i cili parkohet në kundërshtim me sinjalizim të lejuar në komunikacion  do të gjobitet nga Policia Komunale dhe punonjësit e “Parking Servisit” ,u shpreh Muça. Besohet se në këtë mënyrë do të përmirësohet situata në komunikacion në territorin e Komunës së Ulqinit. Merimanga do të veprojë sipas udhëzimeve të Policisë Komunale që punon dhe vepron ne terren.   H.Nelaj

Të themëlohet ndërmarrja

Shefi i klubit të këshilltareve të Partisë Social Demokrate Skender Elezagiq tha se duhet përshpejtuar themëlimin e ndërmarrjes të shërbimit të parkimit, me që sipas tij mund të ndodhë të dështoj projekti që kap një vlerë 20 milion euro e ka të bëjë me zgjidhjen e problemit të ujrave të zeza që i financon Banka gejrmane për zhvillim. Njëri ndër kushtet që kërkojnë gjermanet është që të zvogëlohet numri i të punesuarve në ndërmarrjen publike ujësjellesi dhe kanalizimi. Rreth 20 punëtor do të punësoheshin në ndërmarrjen e re.

Xhemal Bushatliq kryetar i OT

Drejtori ekzekutiv i hotelit „Albatros“ Xhemal Bushatliq është kryetari i ri i Këshillit ekzekutiv të Organizatës turistike (OT) Ulqin, është vendosur sot në Kuvendin e OT të cilin e drejtoi kryetari i komunës Fatmir Gjeka. Dorëheqjen në këtë funksion e dha Xhaudet Cakuli, sepse nga Komisioni për konflikt interesi para dhjetë ditësh është tërhequr vëmendja se ndodhet në konflikt interesi. Cakuli është edhe kryetar i Këshillit drejtues në Ndërmarrjen publike për menaxhimin e të mirave detare. Kuvendi ka miratuar edhe programin e punës dhe planin financiar për vitin e ardhshëm. Është planifikuar që të ardhurat e këtij institucion janë 425 mijë euro, apo 42 për qind më të larta se në vitin 2014.

Rrezarti fiton vendin e dytë në Zagreb

Javën e kaluar në Zagreb u organizua turneu në tenis në kategorinë  ITF Juniors deri në moshën 18 vjeçare. Tenisieri më i mirë i Malit të Zi, Rrezart Cungu nga Ulqini, morri pjesë në këtë turne dhe së bashku me partnerin e ti Sanin Zukiq fituan vendin e dytë në Zagreb. Në raundin e parë fituan Frane Ninçeviq dhe Hrvoje Plakuvec me rezultatin 6:1, 6:3, kurse në çerek- finale u takuan me Michiel De Krom dhe Ewan Moore dhe fituan me rezultatin 3:6, 6:4 (10:6) Kundërshtarët e radhës në gjysëm-finale ishin Alexender Guskov dhe Przemyslaw Michocki ku  Rrezarti dhe Sanini fituan favoritët e turneut me rezultatin 6:4 3:6 (10-3). Në finale u takuan me Roko Glasnoviq dhe Damjan Peterlin. Kundërshtarët ishin më të mirë  dhe loja përfundoi  me rezultatin 3:6 3:6. Me këtë turne Rrezarti e mbylli sezonin 2014 dhe  fillon përgatitjet për sezonin e ardhshëm.

Premtime boshe

Lokacioni në hyrje të qytetit të Ulqinit përballë stacionit të autobuseve, si përher në këtë periudhe shfrytezohet për shitjen e druve për ngrohje. Lokacioni jo që nuk është i përgaditur për këtë qëllim por krijohen gumzhitje të panevojshme. Shitësit ankohen për munges të blerësve. Një meter dru kushton 40 euro, ndërsa një traktor i ngarkuar 120 euro. Lloji i drusë që mund të gjini në Pazar është ai i Lisit, si më i parapëlqyeri nga blerësit. Mirëpo pazari këtë vit nuk është i suksesshem dhe shumë fitimprures. Shitesit thanë se kjo mund të jetë pasojë e fukarallëkut, por ndoshta edhe motit jo shumë të ftohtë. Shitjet ishin pak më të medha në fillim të sezonit ndërsa tani ka shumë nga ata që kthehen në shtepi ashtu siç kanë ardhur në mëngjes. Disa kanë klientet e vet, e disa qëndrojne me orë në pritje të interesimit nga qytetarët. Nga administrata komunale kaherë është premtuar se do të sigurohet vendi që do të shërbente për shitjen e druve, bagëtive por realizimi i premtimit nuk është bërë as sot e kësaj dite.

Nevojiten dy ditë pushimi i të reshurave

Në 12 orët e kaluara që nga ora 19 e deri në orët e sotme të mëngjesit më së shumti shi ka rënë në Nikshiq – 55 litra, në Zhablak 46, në Podgoricë 42, në Kollashin 40, në Plevle 21, në Ulqin 7 dhe Tivar 0,3 litra ka kumtuar meteorologu Dragan Buriq. Ai ka theksuar se një pauz dy ditore e rëndesishme para periudhës së re me shi, e kjo do te thote se nuk do të ketë vërshima të reja të lumenjve dhe liqeneve.