SUEDIA FITON EUROSONGUN 2015

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbreme perfundoi  Eurosong 2015 I cili kete vit u mbajt ne Vjene, kurse fiuesi I ketij edicioni është përfaqësuesi i Suedisë, Mans Zelmerlöw me këngën “Heroes”.
Në vendin e dytë është renditur përfaqësuesja e Rusisë, Polina Gagarina me këngën “A Million Voices”,  kurse  vendi i tretë i ka takuar grupit italian Il Volo me këngën “Grande Amore”.

Viteve te fundit votimi ne kete festival  po vihet ne pyetje pasiqe piket qe jepen jane me teper sipas preferencave fqinjesore dhe shteterore, duke lene anash interpretimin professional te kenges ne festivalit më të madh evropian të muzikës.

Mali I Zi u rendit ne vendin e 13-te me kengen “Adio” te interpretuar nga Knezi e cila ne naten finale para auditoriumit te Vjenes e paraqit ne menyre te shkelqyeshme.

Vendin e 16-te e fitoi  përfaqësuesja e Shqipërisë, Elhaida Dani me kengen “I’m Alive”.e cila para finales  ishte koutuar lartë neper rrjete te ndryshme,por ne finale arriti te fitoje   vetëm 34 pikë.

Share.