Nesër fillimi i kampionatit evropian në futboll

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ndeshja midis Italisë dhe Turqisë në Olimpico Stadium në Romë do të fillojë zyrtarisht nesër në Kampionatin e 16-të të Futbollit Evropian

Kampionati do të mbledhë 24 ekipe kombëtare nga 11 qershori deri më 11 korrik, të ndara në gjashtë grupe.Për herë të parë, kampionati kontinental do të luhet në 11 vende.Maqedonia e Veriut do të bëjë debutimin e saj në kampionatin e ardhshëm në Kampionatet Evropiane.Kampionati do të luhet në 11 qytete – Londër, Romë, Mynih, Baku, Shën Petersburg, Budapest, Amsterdam, Glasgow, Kopenhagë, Sevilje dhe Bukuresht.

Portugalia, e cila po mbron trofeun, do të luajë në Grupin F me Gjermaninë, Hungarinë dhe Francën.Italia, Zvicra, Turqia dhe Uellsi do të luajnë në Grupin A, Belgjika, Danimarka, Finlanda dhe Rusia në Grupin B, ndërsa rivalë në Grupin C do të jenë Austria, Hollanda, Maqedonia Veriore dhe Ukraina.Grupi D përbëhet nga Kroacia, Republika Çeke, Anglia dhe Skocia, ndërsa Grupi E përfshin Poloninë, Sllovakinë, Spanjën dhe Suedinë.Vendosja në finalet e tetë do të fitohet nga dy përzgjedhjet më të mira, si dhe katër skuadrat më të mira të vendit të tretë nga të gjashtë grupet.

Spanja dhe Gjermania me nga tre trofe secila janë pjesëmarrësit më të suksesshëm në Kampionatin Evropian.Franca ka më pak trofe, ndërsa Çekosllovakia, Hollanda, Danimarka, Italia, Greqia dhe Portugalia ishin më të mirat në Evropë secila.Pesë vjet më parë, në Saint-Denis, në ndeshjen finale të kampionatit, Portugalia mposhti Francën 1: 0.

Share.