Lajçak: Mali i Zi në pozitë të mirë të bëhet vendi i parë i rajonit në BE

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale në Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, tha se Mali i Zi ishte në një pozitë të mirë për të qenë vendi i parë në rajon që u bë një anëtar i BE. Sot, në periferi të Forumit Ekonomik Delphi në Athinë, ai u takua me kryeministrin malazes Zdravko Krivokapiq Siç u njoftua nga Qeveria, Krivokapiq u shpreh i kënaqur me takimin me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian dhe tha se intensiteti shumë dinamik i kontaktit me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian dhe shtetet anëtare është një lloj konfirmimi i angazhimit të Qeverisë së Malit të Zi për t’u bërë anëtar i ardhshëm i Bashkimit Evropian.

Share.