Eva Hota nga Ulqini u shpall fituese e Konkursit Internacional per pikture ” Prix Jeunesse “

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nxenesja e vitit te pare te Gjimnazit Publik “Vellazerim Bashkim ” ne Ulqin , Eva Hota ka arritur te shpallet fituese e Konkursit Internacional per pikture “Prix Jeunesse ” te zhvilluar ne Munih te Gjermanise . Propozimin per te qene nje nga garueset e ketij konkursi e ka marre nga mesimdhenenesi i saje i artit figurativ i cili qe ne kontaktin e pare me Evan e ka verejtur dashurine dhe talentin qe ka ajo per pikturen .

”  Dita kur jam bere e forte ” ka qene tema e caktuar nga organizatoret per kete vit , teme per te cilen Eva eshte inspiruar nga nje pervoje personale .

Mirenjohja dhe cmimi Evas i eshte dorezuar vetem disa dite me pare nga ana perfaqesuesve te Ministrise se Kultures dhe te Ambasades se Gjermanise ne Podgorice ne nje ceremoni solemne.

Pervec garave te fundit Eva Hot me pikturat e saje ka konkuruar edhe ne konkurse te ndryshme evropiane si dhe ne disa konkurse ne rajon dhe ne Mal te Zi , nga ku ralle here eshte larguar duarbosh .

Share.