Dhunë në SHBA. Protestuesit hyjnë në Capitol Hill, 4 të vdekur

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qindra mbështetës të Presidentit Donald Trump sulmuan djeCapitol Hill në Uashington në përpjekje për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhje, duke pushtuar simbolin e demokracisë amerikane dhe duke detyruar Kongresin të pezullojë seancën për të certifikuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Përmes përplasjeve ,Trupat e Gardës Kombëtare ishin në aksion për të ruajtur paqen, ndërsa protestuesit refuzuan t’i binden policisë, dhuna shkaktoi 4 viktima, mes tyre një grua. Skena aspak të zakonta u panë në Uashington, me turma që mësynë sallën e Kongresit, njerëz që ngjiteshin në mure në përpjekje për të ndalur ligjvënësit të vijojnë procesin e certifikimit të fitores së Joe Biden. Presidenti Trump është akuzuar se ka nxitur protestuesit duke pretenduar vazhdimisht për manipulim zgjedhjesh. Teksa turma përpiqej të futej në Kongres, ligjvënësit u panë të mbroheshin poshtë tavolinave, kurse policia nuk mundi të ndalonte protestuesit të cilët arritën të sulmonin ndërtesën. Dhjetëra prej tyre bastisën zyrat dhe korridoret. Joe Biden i cili është vetëm dy javë larg përurimit, tha se demokracia amerikane ishte “nën sulm të paprecedentë “. Megjithatë policia më vonë arriti të shpërndajë protestuesit dhe  Kongresi amerikan vazhdoi seancën e jashtëzakonshme.

Share.