Caktohet Kalendari ne Serie A.

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Është përcaktuar kalendari i SERIA A,. Kampionati nis me 22 gusht dhe ndeshja e parë e Interit është me Genoan. Ndërsa Juventus do të përballet me Udinezen dhe Sampdoria-Milan. Inter-Juve në fazën e parë do të luhet me 24 tetor. Ndërsa Milan-Inter, i bie në javën e shtatë në 7 nëntor.

Më 19 shtator do të luhet Juventus-Milan. Kampionati i kaluar u fitua nga Interi, ndërsa zikaltërit mund të pretendojnë që të mos rrëzohen nga froni. Ndërsa këtë Italia ka arritur majat e futbollit këtë vit me fitimin e titullit si Kampionatit Europian, Euro 2020.

Ndryshe nga vitet e kaluara, kësaj radhe kalendari ka një risi pasi dy fazat e kampionatit nuk do të jenë të njëjta por asimetrikë, pra nëse një ndeshje e rendesishme e fazës së parë luhet në javën e 5, ajo e kthimit nuk do të korrespondojë me ndeshjen e pestë të fazës tjetër.

Share.