Buduqnost-Deciq 3:1. Tifozët fyejn shqiptarët me thënjen “shiptari”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ndeshja finale për Kupën e Malit të Zi në fudboll e cila mbrëmë është  luajtur në mes të Buduqnostit dhe Deciqit, ka përfunduar me rezultatin 3:1. Ndeshja ishte  korekte në mes të lojtarëve, kurse publiku pati mundësi pas shumë kohësh të jetë present dhe të përcjellë lojën. Mirëpo tifozët e Buduqnostit “Varvarët” nuk kanë treguar mature as tifo të mirëfilltë sepse tifozllëkun e kanë shëndrruar në gjuhë urrejtjeje ndaj shqiptarëve, duke brohoritur fjalën “shiptari”. Kjo situate ka shkaktuar reagime te shumta edhe nga nivelet me te larta shteterore. Fjala “shiptari”perseri eshte  theksuar si fyerje per popullin shqiptare, dhe kjo sot eshte denuar  ashper, por jo edhe nga klubi I Buduqnostit.

 

Share.