Von der Layen të mërkurën në Mal të Zi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Presidentja e Komisionit Evropian (KE) Ursula von der Layen do të vizitojë Malin e Zi të mërkurën (29 shtator). Siç u njoftua në KE, Ajo do të takohet me Presidentin malazez Milo Gjukanoviq dhe Kryeministrin Zdravko Krivokapiq.

Gjatë qëndrimit të saj në Mal të Zi, Layen e shoqëruar nga kryeministri Krivokapiq, do të vizitojë Institutin e Shëndetit Publik, i cili mori mbështetjen e BE -së në luftën kundër pandemisë. Vizita në rajon e Layen fillon nesër në Shqipëri, dhe gjatë pasdites  do të qëndrojë edhe në Shkup.

Gjatë qëndrimit të saj në Ballkanin Perëndimor,ajo do të vizitojë gjithashtu Serbinë, Kosovën, Bosnjë dhe Hercegovinën.

“Me këtë vizitë, presidentja e KE -së do të shprehë angazhimin e saj për rajonin dhe të ardhmen e tij evropiane, dhe do të diskutojë çështje të rëndësishme politike dhe rajonale me të gjithë liderët që do të takojë, duke filluar nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, përfshirë situatën specifike në lidhje me përshkallëzimin aktual midis Kosovës dhe Serbisë, “tha zëdhënësja e KE Dana Spinant.

Share.