4 milionë vdekje nga Covid në të gjithë botën

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Katër milionë vdekje u shënuan në mbarë botën nga Covid 19, një moment tragjik ky sipas shefit të OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili tha se globi gjendet në një pikë të rrezikshme të kësaj pandemie. Duke e pranuar se numri real i viktimave mund të jetë edhe më i lartë se kaq, Ghebreyesus përmendi faktin se disa vende, për shkak të një shkalle të lartë të imunizimit, po i heqin kufizimet sikur pandemia të kishte mbaruar. Por rreziku nuk është larguar ende.

Kreu i OBSH-së, tërhoqi vëmendjen tek fakti që kudo po regjistrohet rritje e mprehtë e rasteve dhe shtrimeve në spital, për shkak të varianteve të reja të koronavirusit që po përhapen me shpejtësi, por edhe për shkak të një “pabarazie në qasjen në vaksina kundër COVID-19”.

Share.